Wyjątkowe miejsca w Trzebnicy - sanktuarium św. Jadwigi

Data: 
20.01.2017

 

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili w regionie Dolnego Śląska wiele śladów swojej obecności. Największym i najciekawszym z obiektów, które można podziwiać do dziś, jest niezwykłe sanktuarium św. Jadwigi. Decyzją papieża Benedykta XVI, sanktuarium to uzyskało status międzynarodowego sanktuarium. Miejsce to uważane jest za najbardziej znamienita  wizytówka grodu.
Kościół św. Jadwigi i św. Bartłomieja w Trzebnicy to późnoromańska bazylika i jedna z najwspanialszych świątyń znajdujących się w regionie Dolnego Śląska.

Ciekawostką jest, że był to pierwszy w Polsce Kościół wzniesiona z użyciem cegły.

Szczególnie ważną dla historii architektury jest wybudowana w latach 1268-1269 kaplica św. Jadwigi, która jest pierwszym w Polsce budynkiem zbudowanym w całości w stylu gotyckim.

Kaplica jest uważana za najwybitniejszą budowlę XIII-wiecznej Polski.

Dzięki przebudowie w drugiej połowie XVII w. bazylika  w Trzebnicy jest uznawana za perłę architektury barokowej.

XVIII-wieczny ołtarz zdobi przepiękny obraz wybitnego malarza Filipa Bentuma Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Obrazy znajdujące się w prezbiterium pokazują życie św. Jadwigi. Jak donoszą źródła, szkice do nich prawdopodobnie zostały wykonane przez Michała Willmanna.

Wartym odwiedzenia miejscem w bazylice jest grobowiec świętej, której postać nierozerwalnie związana jest z Trzebnicą. Grobowuiec ten powstawał od 1680 do 1750 r.